Współuzależnienie

Uzależnieni i współuzależnieni szkodzą sobie i innym. Tak samo koncentrują się na problemie, zajmuje im to głowę na tyle, że nie sa wydajni w pracy , a w domu reagują nerwowo. Sytuacja, w której jeden członek rodziny jest uzależniony, ten, kto wchodzi emocjonalnie w wydarzenia, które tocza się w związku z uzależnieniem, staje się współuzależniny. Jeżeli uzależniony jest ojciec i mąz, przeważnie osobą współuzależnioną jest żona, a dzieci wyrosną na dorosłe dzieci alkoholika. Cała rodzina wymaga terapii i jeżeli nauczy się odpowiedniego postępowania z uzależnionym, to dość szybko sytuacja ulega poprawie.

To takie proste , a jakże trudne do zrealizowania, sądząc po naszych Pacjentach.

Wystarczy nie godzić się z uzależnieniem. Co to znaczy? Nie chodzi o to, by stale o tym rozmawiać, tylko aby działać. Nie można trwać w takim związku i straszyć , że się odejdzie, nie można stale dawać się przepraszać. Jeżeli naprawdę nie godzimy się na bycie z uzależnionym, to musimy się z nim rozstać. Musimy doprowadzić do sytuacji, w której zostając sam dozna takiej straty, która pozwoli mu dokonać wyboru. Trwając przy nim nie dajemy mu takiej szansy.

Do dokonania takiej zmiany niezbędna jest terapia, najlepiej grupowa dla osób uzależnionych lub/i współuzależnionych. To jest miejsce, w którym można się nauczyć jak pomóc uzależnionemu , sobie i innym członkom rodziny. Tak, trzeba zadbać o siebie i dzieci - i to jest dobra motywacja do rozpoczęcia terapii, nawet wtedy, gdy nasz partner nie jest przekonany do leczenia. Jeżeli godzisz się na życie z uzależnionym, to zastanów się, co z tego masz, jakie profity. Odpowiedz sobie na to pytanie i dopiero wtedy podejmij decyzję. Jeżeli Ci to naprawdę nie pasuje, zacznij zmianę od siebie. Pracuj nad zmianą swojego myślenia i zachowania. Zmiana Twojej postawy musi wpłynąć na zmianę układu sił w domu.

Elbieta Lipnicka


Napisane przez EL dnia 22 mar 2010 · 1972 czytań · Drukuj

Szukasz pomocy?

Ostatnio na Forum


Copyright © CPP 2011 Elżbieta Lipnicka
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2015 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.22 | 114,027 Unikalnych wizyt | jQ Blog